Šperk je vítaný a žádaný dar už několik tisíc let. Už v pravěku lidé vytvářeli primitivní šperky. K jejich výrobě lidé používali nejen vzácné kovy a kameny, ale různé materiály jako tesáky zubů, kameny, úlomky kostí.
Pokud bychom se zamysleli nad významem šperku, mohli bychom zjistit, že jejich využívání má několik významů.
- Estetický – kdo nosí šperk, tak se chce líbit. Šperk podtrhne krásu, osobnost i bohatství toho, kdo je nosí.
- Investice – šperk představuje také investici. Je velmi skladný a přitom má nesmírnou hodnotu. Toho si byli vědomi převážně kočující národy, kdy majetek rodu představoval celou řadu šperků, jimiž byly ozdobeny ženy.
- Rituálně iniciační – šperky mají nejen estetický význam, ale také význam rituální, iniciační nebo rituálně-iniciační. Jedná se například o novorozenecké náušničky pro dívku, obdarování zásnubním prstenem, výměna snubních prstýnků, korunovace krále a podobně.
Kdo by pohrdl šperkem
Nikdo nepohrdne šperkem. Pokud jste zruční a šikovní, určitě nemusíte obcházet prodejny se šperky, ani nemusíte surfovat po internetu, ale můžete si vytvářet vlastní sady šperků. Můžete se jimi pak zdobit, můžete je dávat druhým ve formě darů a můžete je také prodávat například prostřednictvím portálu Fler.cz.
Samozřejmě nemáme na mysli bižuterii, ale skutečné šperky. Nemusíte si kupovat například šperky od Swarovského, můžete si koupit jednotlivé komponenty a šperky si vyrobit sami. Jedná se o velmi příjemnou a kreativní činnost.
Určitě stojí za to se o výrobu šperků zajímat. Pokud jste puntičkář, což při výrobě šperků je jistě třeba, možná namítnete, že šperky vyrábět neumíte a v případě drahých komponentů nemůžete uplatňovat metodu pokus omyl.
Proto byste měli vědět, že existuje celá řada šperkařských kurzů a to jak pro začátečník, tak i pro pokročilé.