I v malých bytech můžeme vytvořit pro rodinu domov, kde sedá „svobodně dýchat“. Musíme si s tím ovšem „pohrát“, hodně měřit a přemýšlet!
Vhodný nábytek
Výhodu máme v případě, že si můžeme dovolit domů pořídit nábytek na míru. Je dražší, ale v malém bydlení se jedná o velice dobrou investici. Vybavíme jím alespoň část bytu (vhodnou volbou je třeba kuchyňská linka na míru nebo různé skříně a skříňky na míru v koupelně či na chodbě). Takový nábytek využije každý volný centimetr místa. Nemůže se stát, že vytvoříme nevyužité prostory, volné mezery https://www.zivefirmy.cz/luzkoviny-eu_f1174345 (tzv. hluchá místa). Vhodné jsou také vysoké vestavěné skříně na chodbě a v ložnici. V pokoji našich malých ratolestí pomohou s úsporou prostoru patrové postele nebo dětské vyvýšené postelev mnoha variantách. Ty poskytují také úložné místo pro lůžkoviny i jiné věci.
Dostatek světla
Další možností, jak byt trochu „nafouknout“ je pustit do něj co nejvíce světla! Pokud se nedostává denního přirozeného, zajistíme vhodné umělé. Malým bytům „sluší“ například bodová světla, světla v lištách, led osvětlení v panelech i páscích. Nebojíme se využívat průhledné materiály ve výplních dveří a příček. Nové technologie jejich výroby zajišťují, že jsou odolné a bezpečné. Světlo do bytu dokážou „přičarovat“ i vhodně umístěná zrcadla. Nastavíme je tak, aby odrážela dovnitř světlo z okna nebo třeba z lampy. Stojí za to si s nimi trochu pohrát. Výsledek může mít velký efekt a vypadat velmi hezky!
Vhodné barvy
V případě malých bytů odborníci doporučují zdržet se příliš velké barevné pestrosti a barev tmavých. Také experimentů s ostrými barevnými kontrasty. Výsledek zde nebývá dobrý. Naopak doporučují klasickou bílou a žlutou. U jiných barev volíme hodně světlé odstíny. Pak vypadá moc hezky třeba zelená, modrá, béžová, ale také hnědá či šedá. Dobrým tipem pak je sladit barvu výmalby a nábytku v místnosti do stejného barevného tónu!