Pokud se na to podíváme ze strany žen, nejčastějšími poruchami mentálního zdraví jsou u nich deprese a také poruchy úzkostných stavů. Tyto nemoci však nejsou pouze příznakem menopauzy, přicházejí mnohem dříve, a to většinou hned po prvním dítěti nebo mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem.
Pokud se v této době s psychickou poruchou nepracuje, tato porucha se stává stále hlubší a častější a může skončit až fatálně. Jak jsou na tom s nemocemi psychického rázu muži? Zeptali jsme se odborníků.
– Psychické poruchy se mužům nevyhýbají
Pokud jste si mysleli, že muži jsou silní a emocionálně stabilní na to, aby trpěli nějakými poruchami nebo nemocemi mentálního rázu, mýlíte se. Nemoci spojené s mentálním a duševním nebo emocionálním zdravím jsou u pánů stejně časté a stejně závažné jako u dam, ovšem i zde se pohlavně lišíme. Zatímco ženy mají větší tendence zraňovat samy sebe a tiše trpět, muži se vyžívají ve své síle a excentričnosti – nejčastěji mají totiž potíže s agresí.
– Závislosti a jiné sociální poruchy
Proč jsou ženy spíše v depresi, než aby se staly na něčem závislé? Podle psychologů z vědeckého institutu v Yale je to proto, že ženy mají větší tendence si své niterné a mentální stavy řešit samy se sebou a nikomu se nesvěřit, „nikoho neobtěžovat“.
Z toho plynou stavy deprese a úzkostné poruchy. Muži však většinou své obavy a strachy filtrují tak, že je nechají volně působit na své okolí, což má za následek impulzivní chování, které je zpravidla vysoce agresivní.
Nemoci v číslech
Zatímco ženy trpí depresemi v třiadvaceti procentech případů, muži pouze v jedenácti. Panickou poruchou nebo úzkostnou poruchou trpí asi devět procent žen, avšak pouze čtyři procenta mužů. A jaké jsou nejčastější projevy problémy mužů?
– Samotářství
Zatímco u žen se častěji objevují poruchy nálady, muži trpí poruchami učení, disociální poruchou, ale také schizofrenií a asociálním chováním.
· Disociální porucha
Toto onemocnění znamená, že pacient není schopen vnímat pocity ostatních, takže bude naprosto lhostejný k jejich pocitům.